Zatürre Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
25 Haziran 2024

Zatürre Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zatürre Aşısı

Zatürre aşısı, ciddi bir hastalık olan zatürreden korunmak amacıyla uygulanan bir aşıdır. Günümüzde birçok insanı etkileyen bu hastalık, bazı durumlarda ölüme neden olabilmektedir. Özellikle çocuklarda etkisini gösteren bu hastalık, en çok çocukların hayatını tehlikeye atmaktadır. Zatürre aşısı, bu tür hastalıkların oluşmasını önlemek veya oluşsa bile etkisini azaltmak amacıyla yapılan tıbbi bir uygulamadır. Aslında genç, yaşlı herkesin yaptırması gereken bu aşının bilimsel adı pnömokok aşısıdır. Bu aşı, dünyada çok yaygın olarak kullanılan aşılar arasındadır. Ancak ülkemizde her ne kadar kullanılsa da diğer ülkelere göre daha az tercih edilmektedir.

Zatürre hastalığına neden olan mikroplar, menenjit başta olmak üzere birçok hastalığa yol açabilmektedir. Bu durumlardan korunmak için zatürre aşısı, kişinin vücudunda büyük bir koruma sağlayarak bu gibi olumsuzlukları ortadan kaldırır. Bu aşı, bazı insanlarda orta kulak iltihabı, sinüzit gibi problemler üzerinde de koruyucu bir etki gösterir. Bu nedenle hem yetişkinler hem de çocuklar için gerekli olan aşılardan biridir. Zatürre aşısı yaptırıldığında, kişi bir yıl boyunca bu gibi problemlerden korunabilir. Zatürre aşısının özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar tarafından yaptırılması gerekmektedir. Böylece bu kişiler, hayati tehlike teşkil eden durumlardan korunabilirler.

Zatürre Aşısının Önemi ve Uygulama Alanları

Yıllardır uygulanan ve günümüze kadar geliştirilerek getirilen zatürre aşısı, hala insanlar tarafından yaptırılmaktadır. Ancak her ne kadar yaygın bir aşı olsa da tam olarak istenilen rakama ulaşılamamıştır. Zatürre aşısının uygulanışı için bazı çalışmalar yapılmalıdır. Bu durum özellikle Sağlık Bakanlığı tarafından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Zatürre aşısı, yeni doğmuş bebeklerde ikinci aylarında uygulanabilen bir aşıdır. Bu nedenle en küçük insanlarda bile güvenle zatürre aşısı yapılabilmektedir. Siz de bebeğinizi bu tehlikeli hastalıktan zatürre aşısı yaptırarak koruyabilirsiniz.

Zatürre aşısı, Avrupa ve Amerika'da 2000'li yıllardan beri yoğun bir şekilde uygulanmaktadır. Ancak ülkemize oldukça geç gelmiştir. Bu nedenle zatürre aşısı, ülkemizde insanların çok önem vermediği aşılar arasında yer almaktadır. Zatürre aşısı, ülkemize 2005 yılında giriş yapmış ve sistemsel olarak 2007 yılında düzene oturmuştur. Yani zatürre aşısı, böylesine geç tanınan bir aşı olmuştur.

Zatürre Aşısının Türleri

Zatürre aşısının birçok farklı türü bulunmaktadır. Ancak dünya genelinde ve ülkemizde bu aşının iki önemli türü kullanılmaktadır. Bunlar; Prevenar ve Pnömo isimli aşılardır. Bu iki aşı uygulandığında, kişilerde çok daha büyük koruma sağlanabilir. Özellikle belirli virüsler üzerinde etkili olan bu aşıları yaptırarak zatürreden korunabilirsiniz.

Prevenar Aşısı

Zatürre aşısı türlerinden biri olan Prevenar aşısı, gelişmiş teknolojiler sayesinde son derece geliştirilmiş ve bağışıklık sistemi üzerinde mükemmel etkilere neden olmuştur. Böylece birçok insan bu aşıyı yaptırarak bağışıklığını bu hastalığa karşı güçlendirebilir. Zatürre aşısının en büyük özelliği, insanlar üzerinde çok ciddi yan etkiler göstermemesidir. Sadece küçük ve kısa süreli kızarıklık, aşının yapıldığı bölgede görülebilmektedir. Bu durum, her aşıda görülebilir. Ancak bazı kişilerde bu aşı, hafif ateş problemlerine neden olsa da bu durum uzun sürmemektedir.

Sonuç

Sonuç olarak, zatürre aşısı hem çocuklar hem de yetişkinler için hayati öneme sahip bir aşıdır. Bu aşı, zatürreden ve zatürreye bağlı diğer ciddi hastalıklardan korunmanın en etkili yollarından biridir. Bu nedenle, hem kendinizin hem de sevdiklerinizin sağlığı için zatürre aşısını yaptırmayı ihmal etmeyin.

Zatürre Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kedi Parazit Aşısı

Kedi Parazit Aşısı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kpa Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kpa Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sarı Humma Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sarı Humma Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çocuk Aşıları Nelerdir?

Çocuk Aşıları Nelerdir?

Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Hib Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hib Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Dabt İpa Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Dabt İpa Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Güncel

Armut Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Armut Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?