Alerji Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Alerji Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Alerji aşısı, genellikle hastalarda yapılan alerji tedavilerinden sonuç alınamaması durumunda uygulanan bir aşı türüdür. Oldukça etkili olan bu aşı birçok insanın çok büyük problemlerinin ortadan kalkmasını sağlayarak birçok insanın kurtarıcısı olmuştur. Bu nedenle alerji aşısı diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de çok yaygındır. Aslında direk olarak alternatif tıp yerine geçen alerji aşısını 6 yaşından küçük insanların kullanması yasaktır. Bu nedenle bu aşıyı yaptırabilmek için 6 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Tıbbi olarak alerji aşısı özel bağışıklık terapisi olarak açıklanmıştır. Bu cümleye bakıldığında Alerji aşısının direk olarak kişinin bağışıklık sistemine etkiler yaptığını ve bu insanları alerjik durumlara karşı duyarsızlaştırdığını rahatça söyleyebiliriz. Böylece alerji aşısının mantığı oldukça kolay bir şekilde çözülebilir. Belirtmek isterim ki alerji aşısının kesinlikle kortizon aşısı ile karıştırılmaması gerekmektedir. Çünkü bu gibi aşılar genellikle insanlarda çok büyük problemlerin ve yan etkiler meydana gelmesine neden olarak insanları alerjik durumlardan çok daha fazla zor duruma sokmaktadır. Alerji aşısının mantığında aslında diğer aşıların mantığı bulunmaktadır. Özellikle virüs aşılarında olduğu gibi alerji aşısında da kişinin deri altına bir miktar kişinin alerjisi olduğu madde sıvı olarak enjekte edilir. Bu durumda vücuttaki bağışıklık sistemi bu maddeye karşı güçlenerek duyarsız bir hale gelir. Böylece kişi belli bir süre boyunca bu maddelere karşı herhangi bir alerjik durumdan etkilenmez. Bu durumda kişinin deri altına etki yapan alerji aşısı, içerisinde bulunan madde miktarı oldukça azdır. Böylece kişinin bu durumda olumsuz etkilenmesi engellenmiş olur.

Alerji aşısı kişilerde birkaç farklı seanslarda olmak üzere birkaç kez yapılmaktadır. Bu durumun amacı ise kişinin vücudunun birçok alerjik maddeye yavaş yavaş alıştırılmasıdır. Çünkü kişinin vücuduna aniden yüksek miktarda madde verildiğinde kişi bu durumdan çok büyük zararlar görebilir. Bu durumun yanında tıbbi olarak birkaç seansta yapılan bu aşı, bu yöntemle insanlara zarar vermeden yavaş yavaş uygulanır. Alerji aşısında başarı oranı oldukça yüksektir. Öyle ki birçok insan bu aşıyı olmak istese bile aslında doktorlar bu aşıyı ikinci plana atmaktadır. Bu durumda öncelikle kişilerde ilaç tedavileri uygulanmalıdır. Alerji aşısı maddi olarak da fiyatı fazladır. Bu nedenle insanlar da bu aşıyı ikinci plana iter. Aşının sağlık bakanlığı tarafından karşılandığı durumlarda vardır. Özellikle kişinin emekli ya da sigortalı olması durumun bu aşılar son derece daha cüzzi bir miktara düşebilir. Aşının seansı ilerledikçe dozajının arttırılması sonrasında artık kişinin dayanamayacağı noktalara kadar madde deri altına verilir. Bu aşı 3 ya da 5 yıl boyunca her 8 haftada bir kişilerde uygulanmaktadır. Bu şekilde bağışıklık sistemi oldukça geliştirilir ve kişinin dışarıdan maruz kaldığı tüm bu maddeler herhangi bir alerji etkisine neden olmaz. Eğer sizlerde de bu gibi alerjik durumlar var ise ve ne kadar ilaç kullandıysanız bu durum sizleri daha da zorladıysa zaman kaybetmeden doktorunuza giderek bu gibi aşılan yapılmasını isteyin ve sizlerde çok kısa sürelerde bu sorunlarınızdan kurtulun.

Alerji aşısı, birçok alerjide kullanıldığı gibi polen alerjisinde de çok yayın olarak kullanılmaktadır. Özellikle polen alerjisinde alerji aşısı çok etkin bir şekilde kullanılır ve birçok zaman oldukça olumlu sonuçlar alınır. Bu nedenle polen alerjisi olan insanlar tedavi yönünden diğer alerjilere göre biraz daha şanslıdır. Bu aşı daha çok ölümcül tehlikeleri olan arı alerjisi gibi durumlarda bu alerjinin şiddetini azaltmak amacı ile kullanılmaktadır. Bu durumun yanı sıra alerji aşısı, astım probleminin ilerleyerek ileri safhalarına gelmesini önlemektedir.

Alerji Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kedi Aşıları Nelerdir?

Kedi Aşıları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Aşı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Aşı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zayıflama Aşısı Uygulamaları

Zayıflama Aşısı Uygulamaları

Kedi Parazit Aşısı

Kedi Parazit Aşısı

Aşı Yerinin Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Aşı Yerinin Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Güncel

Somon DNA Aşısı Nasıl Uygulanır?

Somon DNA Aşısı Nasıl Uygulanır?

Güncel

Aşıyı Kim Buldu?

Aşıyı Kim Buldu?

Güncel

Kuduz Aşısını Kim Buldu

Kuduz Aşısını Kim Buldu