Corona Aşısı Yapılış Nedenleri
24 Haziran 2024

Corona Aşısı Yapılış Nedenleri

Corona Aşısı

Corona aşısı, köpekler için önemli bir aşı türüdür. Aşının etken maddesi Canine Coronavirus'tur. Bu virüs, köpeklerin sindirim sistemi aracılığıyla, yani oral yolla bulaşır. Hastalığı taşıyan köpekler, enfeksiyonu genellikle yaklaşık iki hafta boyunca dışkıları ile yayarlar. Canine Coronavirus, özellikle yavru köpeklerde ishal olarak kendini gösterir. Genel olarak hastalık, köpeklerde Parvovirus ile benzer belirtiler gösterir. Ancak, Parvovirus'ten farklı olarak bu hastalığın ölüm oranı yoktur.

Corona aşısı, köpek sahiplerinin mutlaka köpeklerine yaptırmaları gereken bir aşıdır. Bu sayede, özellikle yavrulayan köpeklerin hastalığı yavrularına bulaştırma riski ortadan kalkar. Corona aşısının üretiliş amacı, hastalığın köpekler arasında yayılmasını engellemektir. Canine Coronavirus'un primer semptomu ishaldir.

Corona Aşısının Yapılış Özellikleri Nelerdir?

Öncelikle, aşı yapılacak köpeğin hastalığa yakalanmamış olması gerekmektedir. Zaten bu virüsü taşıyan bir köpeğe aşılama işlemi yapılamaz. Özellikle yavrulama durumu söz konusu ise, anne köpeğin mutlaka bu virüsü taşıyıp taşımadığının kontrollerinin zamanında yapılmış olması çok önemlidir. Aksi takdirde, doğumdan sonra yavru köpeklerin anne sütünü içmesi ile hastalığın virüsünü kapmaları eş zamanlı olarak meydana gelir. Bu nedenle, özellikle bakıcısı olan köpeklerin belirli aralıklarla veterinere götürülmesi ve gereken aşılarının hastalık bulaşmadan yaptırılması gerekir. Ayrıca, paraziti olan veya parazit tedavisi gören köpeklere asla Corona aşısı yapılmamalıdır. Aşılanan köpek kesinlikle iki gün yıkanmamalı ve aşılama işlemi yapılan yavruların asla evden çıkmaması gerekmektedir.

Corona Aşısı Neden Yapılır?

Aşının etki ettiği hastalık, köpeklerde iştahsızlık, ishal, kanlı ishal, kusma, halsizlik ve depresyon belirtileri gösterir. Hastalık, kanlı ishal hastalığı ile benzerlik gösterir. Ayrıca bu hastalık, köpeğin Parvovirus'e karşı olan vücut direncini düşürmektedir. Bu nedenle, tüm yeni doğan yavru köpeklerin Corona aşısını olması gerekmektedir.

Corona Aşısı Yapılmamasının Riskleri Nelerdir?

Bu aşının koruduğu hastalığa karşı birçok köpek bağışıklık kazanmıştır. Bu nedenle, bu tür hastalıklardan kolay kolay etkilenmezler ve hafif şekilde atlatabilirler. Aşı, on iki aydan küçük köpekler için üretilmiş olup, onların bu hastalığın virüsünden etkilenme olasılıklarına karşı üretilmiştir. Bu nedenle, aşının yapılmama riski, bu yavru köpeklerde ölüme varan sonuçlar doğurabilmektedir.

Hastalığın bir kere bulaşması yeterlidir. Herhangi bir tedavisi olmadığı için, yavru köpeklere yapılması mecburi olan Corona aşısı, mutlaka hayvan besleyicileri tarafından yaptırılmalıdır.

Corona Aşısı Yorumları

soru

Cenk

21 Mayıs 2024 Salı

Benim köpeğim rotweiler corona aşısı 2side yapıldı ne hikmetse coronada vefat etti 6,5aylıkken 48 saatte acaba bu naaıl anlam yüklemeleyim ablamadom

Cevap yaz
cevap

Admin

21 Mayıs 2024 Salı

Üzgünüm, köpeğinizin kaybı için başsağlığı dilerim. Aşılar genelde hastalıklara karşı koruma sağlar, ancak bazen başka faktörler de hastalığın seyrini etkileyebilir. Veterinerinizle görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Asma Aşısı Teknikleri

Asma Aşısı Teknikleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mmr Aşısı Nedir Mmr Aşısının Engellediği Hastalıklar?

Mmr Aşısı Nedir Mmr Aşısının Engellediği Hastalıklar?

2 Ay Aşısı Nelerdir?

2 Ay Aşısı Nelerdir?

Armut Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Armut Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kedi Lösemi Aşısı Korunma ve Tedaviler

Kedi Lösemi Aşısı Korunma ve Tedaviler

Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Aşıların Yan Etkileri Nelerdir?

Aşıların Yan Etkileri Nelerdir?

Güncel

Corona Aşısı Yapılış Nedenleri

Corona Aşısı Yapılış Nedenleri