Bebeklerde Verem Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Verem Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde verem aşısı, Bebeklerde verem aşısı 1999 yılına kadar doğumdan hemen sonra ya da 1-2 gün içerisinde yapılıyordu. Fakat çok sık yan etkilerle karşılaşıldığı için artık bebek 60 günü tamamladıktan sonra yapılmaktadır. Standart olarak, omuz başına deri altına enjekte edilmektedir. Bebeklerde verem aşısı gerçekleşince bir kabartı oluşması gerekir. Bu kabartı böcek veya sinek ısırığı gibidir. Kısa bir süre sonra kaybolur. İğnenin doğru olarak enjekte edildiğini gösterir.

Bebeklere verem aşısı uygulanınca, aşının yeri ilk gün yıkanmamalı ve ellenmemelidir. Verem aşısında ateş gibi yan etkilere pek fazla rastlanmaz. Bebeklere verem aşısı uygulandıktan bir ay kadar sonra, aşının vurulduğu yerde bir sertlik ve sivilceye benzeyen bir kızarıklık oluşur. Zaman geçtikçe bu sivilce kabuklaşır ve iz bırakarak iyileşir. Bebeklere uygulanan verem aşısında, sivilce çıkması ve kabuk bağlayarak iyileşme sürecine girmesi birkaç ay sürecektir.

Bebeklerde uygulanan verem aşısı her zaman bu süreçte ilerlemeyebilir. Bazı durumlarda aşının uygulanmasından birkaç ay zaman geçmesine rağmen, bu sonuçlardan hiçbiri ile karşılaşılmaz. Böyle durumlarda aşının tutmama ihtimali vardır. Test yapılıp aşının tutup tutmadığı kontrol edilir. Eğer aşı tutmamış ise tekrar uygulanması gerekecektir. Bazen de tam tersi bir durumla karşılaşılabilir. Sivilce çok fazla büyüyüp, koltuk altına ve boyun bölgesine bezeler atabilir. Böyle durumlarda derhal doktora başvurulmalı tedavisi yapılmalıdır.

Bebeklerde verem aşısı bebekler 4 ayı doldurana kadar, yapılmalıdır. Eğer bu süreç aşılırsa, PPD testi yapılmalı ve bu testin sonucuna göre aşı yapılmalıdır. Bebek aşısız geçirdiği bu zamanda zarfında verem mikrobunu almış olabilir. Bu nedenle PPD testi mutlaka yapılmalıdır.

Bebeklerdeki verem aşısı 5 yıl etkilidir. 5 yılda bir aşı tekrar edilmelidir. Okullarda 1 ve 5. Sınıfta uygulanmaktadır. Fakat lise dönemindeki verem aşıları hemen hemen hiç vurulmamaktadır.

Bebeklerde Verem Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni