P P D Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
12 Temmuz 2024

P P D Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

PPD Aşısı ve PPD Testi

PPD testi, tüberküloz mikrobunun insanlarda bulunup bulunmadığını belirlemeye yarayan bir ölçüm yöntemidir. Bu test, sol kolun ön kısmında deri altına PPD solüsyonunun enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. Enjeksiyon sonrasında altı ila on milimetrelik bir kabarcık oluşur ve iki ya da üç gün sonra yeniden ölçüm yapılır. Bu süreçte amaç, enjekte edilen tüberkülin maddesinin sağlıklı deri üzerinde nasıl bir etki yaptığını gözlemlemektir. Test, diğer adıyla Mantoux testi olarak da bilinir. On dört yaşına ulaşmamış çocuklarda ise bu test yerine, "Tine" adı verilen bir yöntem kullanılır. Bir defa kullanıma mahsus olan iğne, tüberkülin maddesine batırılıp çocuğun derisine uygulanır ve bu, test için yeterli bir dozdur.

PPD Testinin Amacı ve Uygulanışı

PPD, bakteriden elde edilir ve vücuttaki antikorları harekete geçirmeye yarar. Verem (tüberküloz) hastalığına karşı bağışıklık sisteminin tamamı, tüberkülin maddesiyle harekete geçer. Bu testin uygulanmasındaki amaç, PPD'in deriye verilmesinden sonra tüberkülin maddesine karşı üretilmiş bir antikorun olup olmadığını belirlemektir. Bunun hastalığın gelişmesiyle doğrudan bir bağlantısı yoktur. PPD testi koruyucu bir aşı değildir. Uygulandığında antikorlar tepki verir ancak bu tepki kalıcı değildir ve bu süreç içerisinde antikor üretimi gerçekleşmez.

PPD Testinin Yan Etkileri

PPD testi sırasında bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. En sık görülen yan etkiler şunlardır:

  • Kaşıntı
  • Cilt döküntüsü
  • İştahsızlık
  • Kusma
  • Bulantı
  • Karın ağrısı
  • Görme bozukluğu

Bu yan etkilerin ortaya çıkması durumunda ilaçların hemen kesilmesi ve ilgili bir doktora başvurulması gerekmektedir. Tedavinin temel ilaçlarından biri olan rifampisin, göz yaşı, idrar ve büyük abdesti turuncu renge dönüştürebilir. Bu belirti, endişelenilecek bir durum değildir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nazlı Su

12 Temmuz 2024 Cuma

PPD testi yaptırdım ve enjeksiyondan sonra altı ila on milimetrelik bir kabarcık oluştu, iki gün sonra yeniden ölçüm yapılması gerekiyormuş. Bu süreçte neler yaşayan var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Nazlı Su,

PPD testi sonrası oluşan kabarcık normal bir reaksiyondur ve genellikle iki gün sonra yeniden ölçüm yapılması gerekmektedir. Bu sürede herhangi bir kaşıntı, ağrı ya da kızarma yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler genellikle ciddi değildir ama eğer şiddetli bir reaksiyon gelişirse bir sağlık profesyoneline danışmanız iyi olur. Siz de bu süreçte yaşadıklarını ve tecrübelerinizi paylaşarak, aynı testi yaptıran başkalarına yardımcı olabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Asma Aşısı Teknikleri

Asma Aşısı Teknikleri

Haber Bülteni